top of page
grungy-beige-marble-textured-background.jpg
Logo.png
grungy-beige-marble-textured-background.jpg

Mit tegyek, ha fáj a fogam?

Amilyen sürgősen csak lehet, érdemes szakembert felkeresni a fájdalom okának megszüntetésére. Az ok általában fogszuvasodás, de okozhatja gyulladás és fognyaki kopás is. Ha segítségre van szüksége, akkor hívjon a +36 70/725-5104 telefonszámon és fogadom amennyire hamar csak lehetséges.

Mit tegyek, ha érzékeny a fogam?

Legtöbbször hidegre, melegre, édesre vagy sósra jelentkezik. A külső inger hatására hirtelen fájdalmat érzünk a fogunkban, ami nem múlik el rövid időn belül. Ennek az érzékenységnek hátterében állhat a fogzománc kopása, amely sokszor a nem megfelelő fogmosási technika következménye. Kezelésére kipróbálhat erre a célra kifejlesztett (szenzitív) fogkrémeket is. Ha ez nem segítene, akkor speciális lakkréteg vagy tömés legtöbbször megoldhatja a problémát.

Mit tegyek, ha ráharapásra érzékenyek a fogaim?

Ennek az érzékenységnek a kiváltó oka valószínűleg a fog gyökerét borító gyökérhártya gyulladása. A gyulladás az esetek többségében gyökérkezeléssel orvosolható. Esetleg a korábban elkészült magas tömés vagy fogpótlás okozhat ilyen panaszokat.  

grungy-beige-marble-textured-background.jpg

Mit tegyek, ha vérzik az ínyem?

A vérző ínyre a legtöbbször, mint triviális problémára gondolunk, pedig a háttérben komolyabb gondok is meghúzódhatnak, melyek akár a fog elvesztéséhez is vezethetnek. Érdemes tehát mihamarabb utánajárni a fogínyvérzés eredendő okának. Sokszor csupán egy teljes dentálhigéniai kezelés orvosolja a problémát, de előfordul, hogy további fogágy (parodontológiai) kezelésekre is szükség lehet.

Mit tegyek, ha problémám van a bölcsességfogammal?

A bölcsességfogak sok esetben okoznak kellemetlenséget. Azok szabálytalan formája, vagy helyzete a fogak torlódásához vezet, míg esetleges gyulladásuk nagyon kellemetlen fájdalmat idéz elő. A legjobb dolog, amit tehetünk, hogy mihamarabb megszabadulunk tőlük. Konzultáljon velem.

Mikor és hogyan mossunk fogat?

A legjobb az lenne, ha minden étkezés után meg tudnánk mosni fogainkat – mivel a fogszuvasodást okozó baktériumok az ételeinkben lévő szénhidrátokat használják fel. Természetesen ez általában nem kivitelezhető, ezért azt tanácsoljuk, hogy a főétkezések után, de legalább naponta 2-szer (reggel és este) célszerű alaposan megtisztítani fogainkat. Egy fogmosás időtartama ideális esetben 3 percig tartson. Azonban a hatékonyság szempontjából alapvetően fontos a fogmosás technikája. Az emberek többsége vízszintes, előre-hátra sikáló mozgással mos fogat. Így azonban csak kevés lepedéket tudunk eltávolítani és még a fognyaki kopások kialakulását is elősegítjük. A legjobb, ha apró, körkörös mozdulatokkal próbáljuk megtisztítani a fogaink felszínét, közepes erővel nyomva a fogkefét. Célszerű mindig azonos sorrend szerint haladni, így elkerülhető, hogy valamelyik fogcsoportot, vagy felszínt kihagyjuk. A fogközeink tisztítását a fogíny felőli seprő mozdulatokkal tudjuk elősegíteni. A fogközök tökéletes tisztántartása azonban csak fogselyemmel vagy fogköztisztító kefével lehetséges.

Milyen fogkefét válasszak?

Hagyományos kézi fogkefék közül márkától függetlenül általában mindenkinek a közepes keménységű (medium) használata ajánlott. Speciális esetben, ha a páciensnek fogágybetegsége, ínygyulladása, vagy éppen ínyvisszahúzódása van, általában puha sörtéjű fogkefe javasolt.

grungy-beige-marble-textured-background.jpg

Miért jobb az elektromos fogkefe?

Az elektromos fogkefével kísérletekkel igazoltan a legtöbb ember több lepedéket tud eltávolítani fogairól, mint a hagyományos kézi fogkefékkel. Az oszcilláló mozgással, illetve a szónikus rezgés elvén tisztító fogkefék egyaránt hatékonyak.

Milyen gyakran cseréljünk fogkefét?

Általában háromhavonta javasolt lecserélni fogkefénket, napi 2-3 használat esetén. Egyes fogkeféken (főleg elektromos fogkefék cserélhető fejeinél) indikátor csík jelzi a sörték elhasználódásának idejét.

Mikor és miért fontos a szájhigiénés kezelés?

A szájhihiénes kezelés mindenki számára legalább évente ajánlott. Magában foglalja a fogkőeltávolítást és polírozást. Professzionális fogtisztítás esetén ezen felül az apró elszíneződéseket homokfúvó segítségével távolítjuk el. A rendszeres szájhigiénés kezeléssel, valamint a megfelelő otthoni szájápolással elkerülhetjük a fogínygyulladás és a fogágybetegség (parodontitis) kialakulását. Utóbbi súlyosabb esetben foglazulással, fogelvesztéssel járhat. A fogkő továbbá kellemetlen szájszagot okozhat és baktériumtartalma elősegítheti a fogszuvasodás kialakulását is.

grungy-beige-marble-textured-background.jpg

Friss gyökérkezelés után miért fáj a fog?

Gyökérkezelés során a fogorvos feltárja az adott fogban lévő gyökércsatornákat, tisztítja, fertőtleníti és a gyökértöméssel lezárja azt, hogy a baktériumok ne jussanak a szövetek közé.

A gyökértöméssel el kell érni a foggyökér csúcsát, különben feltáratlan területek maradnak a csatornában, melyben baktériumok, elhalt szövetek lehetnek. A gyökérkezelés nagy odafigyelést és pontosságot igénylő feladat. A beavatkozás utáni fájdalomnak több kiváltó oka is lehet.

  • A gyökérkezelés során a gyökérkezelő tű elérheti a foggyökér csúcsát, mely átmeneti ráharapási érzékenységet okozhat a beavatkozás utáni napokban. Ez a típusú érzékenység napról napra csökkenő jellegű.

  • Amennyiben már gyulladt fogon történt a beavatkozás, akkor is teljesen normális a pár napig tartó átmeneti érzékenység, addig míg a gyulladás teljesen feltisztul a gyökércsúcsa körül.

  • Bonyolult anatómiai szerkezetű fognál előfordul, hogy nem sikerül az összes csatornát, elágazódást feltárni, vagy nem sikerül a csatornát teljes hosszában letömni, így maradnak olyan csatornák vagy csatornarészek, melyekben továbbra is baktériumok vannak. Ezek a baktériumok pedig továbbra is toxinokat termelhetnek, melyek fenntarthatják a gyulladást.

Amennyiben a gyökértömést követően napokig fennálló, erősödő fájdalma van mindenképpen keresse fel fogorvosát!

Miért kell röntgent készíteni a beavatkozás előtt?

A panoráma röntgen a fogászat minden területén nagy segítséget nyújt a diagnosztikában.

Manapság már a kis sugárterhelés miatt szinte minden beavatkozás előtt készítünk röntgenfelvételt.

Szájsebészeti beavatkozások során és góckutatáskor nélkülözhetetlen a megfelelő fogorvosi ellátáshoz.

Fontos, hogy a panoráma röntgenfelvétellel nem helyettesíthető a kis fogászati röntgenfelvétel, mellyel csupán 1-2 fogat vizsgálunk.

Panoráma röntgenkészülékkel teljes szájfelvételt tudunk készíteni, melyen láthatóak az arc-melléküregek, ciszták illetve a kóros (nem odaillő) képletek. Mérések végezhetők rajta, a csontot illetve a csontban lévő fogak gyökereit is vizsgálhatjuk.

A fogászati röntgengépek kis dózisú radioaktív sugárzást bocsátanak ki. Ezeknél a korszerű gépeknél a sugár mennyisége olyan elenyésző, hogy a sugárterhelés szinte mérhetetlen.

Mi a fogkő?

A fogkő kemény ásványi anyagok lerakódása a fogakon. Akkor alakul ki, ha nem távolítják el a foglepedéket, és abba így be tudnak épülni az ásványi anyagok. A lepedéken már 24 óra elteltével megindul a meszesedés folyamata. Az így kialakult fogköveket célszerű rendszeresen eltávolíttatni a fogorvosunkkal.

Olyan csúnyák a fogaim, hogy szégyellek fogorvoshoz menni. Mi a megoldás?

Sajnos, nincs mese, a kezdő lépést meg kell tenni. Fontos azonban, hogy egy nagy fogászati problémával erre szakosodott rendelőt keressen fel. Egy olyan rendelőt, ami a nehéz esetekre szakosodott, nagy valószínűséggel nem fog tudni meglepni, bármilyen rossz is az induló állapot.

grungy-beige-marble-textured-background.jpg

A fogfehérítés károsítja a  fogzománcot?

A modern fogorvosi fogfehérítő anyagok a kezelési utasítások betartásával szinte teljesen ártalmatlan a fogzománcra. A kezelés lényege, hogy a fogfehérítő anyag eltávolítja a fogból a lerakódott pigment anyagokat, amelyek az ételekkel, italokkal (tea, kávé, kóla), dohányzással kerülnek a fogba. A fogfehérítő kezelés mindaddig folytatható, míg a pigmentek el nem fogynak. Ezután már károsíthatja a fogszöveteket. Ilyen akkor fordulhat elő, ha a páciens hiúságból vagy más okból túlzásba viszi a kezelést és több hétig, esetleg hónapig végzi azt. Az optimális kezelési időt betartva minimális a kockázat is. A korszerű fogfehérítő anyagok ráadásul már fluoridot is tartalmaznak. A fehérítő kezelés hatása akár évekig megmaradhat, de ezt nagymértékben befolyásolja a pigment anyagok újbóli bevitelének mértéke. A kezelés később kockázatmentesen megismételhető.

Egy-két fogat érdemes pótolni? 

Már egy fog hiánya is felborítja a fogsorok egyensúlyát. A hiányt határoló fogak a hiány felé dőlhetnek, hosszabb idő alatt ez a fog kóros irányú terhelése által a fog elvesztéséhez vezethet. A hiánnyal szemközti fog érintkező fogpár hiányában a csontból fokozatosan kiemelkedik (kinő), és a gyökér-korona arány aránytalalnul megváltozik.
Ennek következtében a fog kilazul és idővel elveszíthetjük, másrészt belenő a hiányzó fog helyére, ezzel megnehezíti vagy lehetetlenné teszi annak pótlását. Más esetekben a fogsor zártságának megszűnése azt eredményezi, hogy szétcsúsznak a fogak, köztük kis rések keletkeznek.
Fentiekből látható, hogy már egy fog hiánya is milyen komplex problémákat okozhat. Több fog hiánya esetén, természetesen ezek hatványozottan jelentkezhetnek.
Persze ez egy lassú folyamat, de a húzás után fél éven belül pótlások elkészítése mindenképpen javasolt, hogy ne történjen marandó károsodás.

bottom of page